Budownictwo gotyku

Budownictwo gotyku
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Budownictwo gotykuPojęcie architektury gotyckiej (gotyku) nawiązuje przede wszystkim do stylu w budownictwie europejskim późnego etapu średniowiecza, który obowiązywał mniej więcej od połowy XIII do początków XVI wieku. Za przykład wzorcowej budowli gotyckiej przeważnie uważana jest gotycka katedra, ale również budownictwo świeckie ( domy i gmachy mieszczańskie oraz rezydencje ) czerpało garściami z dokonań tego okresu rozwoju architektury.

Architektura gotyku według jej twórców miała za zadanie w perfekcyjny sposób odzwierciedlać boskość, naturę i uwielbienie dla Boga. Strzeliste, olbrzymie bryły kościołów stały się prawdziwym symbolem okresu, w którym Kościół Katolicki dokonywał wypraw krzyżowych i zyskiwał na znaczeniu w sferze publicznej. W budownictwie sakralnym mamy do czynienia z kierunkami pionowymi. Fakt ich nagromadzenia w bliskiej odległości, rozdzielone bryły, nienachalna dekoracja sprawiają, że budynki były dość ekspresyjne oraz lekkie. Dzięki wielkim witrażom, światło wpadające do środka wyglądało niezwykle mistycznie, a nagromadzenie rycin i witraży na górze skłaniały odwiedzających do patrzenia „ku niebiosom”.

Slowa kluczowe: standy eliptyczne cena druku, markizy Kęty, kompleksowe usługi ślusarskie kraków, żwir siany ostrów, Minikoparka Gorlice, kubota l3200 cena, szkiełkowanie kraków, kostka fakturowana producent, Szamba Betonowe Brzozów, księgowość wspólnoty Rawa Mazowiecka, tanie taxi legnica

About author

Related Articles